Újra Jókai-mellszobor díszíti majd a szigeti filagóriát
Jókai életében meghatározó szerepet töltött be a komáromi sziget. Zsenge gyermek éveitől fogva itt nőtt fel, és még hajlott korában is ki-ki látogatott ide, ahol Beöthy Zsolt (1848 – 1922, irodalomtörténész) társaságában élvezte a kor íróinak ünneplését. A Beötthy-kertben felállított emlékmű helyén találkozott Jókai a kor íróival, akik Pestről jártak ide baráti találkozóra. Itt találkozott gyakran Mikszáth Kálmán, Gárdonyi Géza, idősebb Szinnyei József, Molnár Ferenc, Hegedűs István. A kert egyik sarkán áll a gombaszelet alakú tetős, négyoszlopos építmény, amely alatt Jókai első szobrát emelték. A szobor, sajnos, ma már nem látható mert a két világháború között tönkrement. A Jókai-filagóriát 1975-ben kétnyelvű emléktáblával jelölte meg a Komáromi Múzeumbarátok Köre. A komáromi polgárok összefogásának köszönhetően 2010-ben felújították az emlékhelyet. Most a város önkormányzata hozzávetőlegesen 5 ezer eurót költ az Erzsébet-szigeten álló Jókai-filagória és környéke rendbehozatalára, valamint Jókai Mór mellszobrának az elhelyezésére.
„Ez a hely, az egykori Beöthy-kert volt Jókai Mór kedvenc tartózkodási helye, ezt az emlékművet az ő tiszteletére emelték 1913-ban“ - olvasható a szigeti Platánfa soron található Jókai-filagória magyar és szlovák nyelvű emléktábláján.
A város az 5 ezer euró körüli összegből az emlékhely körüli térkő-burkolat hiányzó elemeinek pótlása után új padokat rak majd ki, s a zöldövezetet is vonzóbbá teszi. Csütörtöki András restaurátor vállalta a Duna Menti Múzeum emeletén levő Jókai Mór-mellszobor másolatának kiöntetését, s az kerül majd a Zala György szobrászművész által készített gipszszobor helyére. A Zala-mű a 1919-es helyi harcok során semmisült meg.
Valószínűleg a szigorú járványügyi előírások idején nem rendezhető majd a szoborállításhoz méltó ünnepség, de a mű e hónapban már a filagória ékévé válhat.